skip navigation

Oregon Beach Wrestling Championships

2015 Oregon Beach Wrestling State Championships

Results from the 11th Annual Oregon Beach Wrestling State Championships - May 30th 2015 in Hood River, OR. 

Over 25 clubs represented by almost 80 participants.  

 

Grade School Lightweight:

1st - Ezekial Lopez - Aloha

2nd - Noah Preston - Indy

3rd - Leyton Adams - Hood River

 

Grade School Middleweight:

1st - Ian Preston - Indy

2nd - Dillon Lee - Metro Mat Club

3rd - Moise Lopez - Aloha

 

Grade School Heavyweight:

1st - Trevor McCoy - Aloha

2nd - Ashton Brock - Aloha

3rd - Jack Tracey - Rick Sanders WC

 

Middle School Lightweight:

1st - Malachi Tishendorf - Sherwood

2nd - Brendin Lee - Metro Mat Club

3rd - Logan Moore - Aloha

 

Middle School Middleweight:

1st - Maka Yacapin - UP Vikings

2nd - Ryan Wheeler - UP Vikings

3rd - Evan Janson - UP Vikings

 

Middle School Heavyweight:

1st - Devin Neal - UP Vikings

2nd - Romeo Montonago - UP Vikings

3rd - Caleb Fields - UP Vikings

 

High School Lightweight:

1st - Jason Shaner - Hood River

2nd - Riley Riffe - UP Vikings

3rd - Patrick Wheeler - Unattached

 

High School Heavy Lightweight:

1st - Baylee Tran - UP Vikings

2nd - Matthew Lee - Milwaukie

3rd - Tony Alvarez - Aloha

 

High School Middleweight:

1st - Connor Kurtz - Centennial

2nd - Collin Swinehart - Central

3rd - Lehi Briggs - Tumoly WC

 

High School Light Heavyweight:

1st - Tanner Swinehart - Central

2nd - Jay Roberts - UP Vikings

3rd - Sam Crow - Central

 

High School Heavyweight:

1st - Cortez Rodelo - Aloha

2nd - Joe Lineberger - The Dalles

3rd - Tony Munoz - Wilsonville

 

Women's Open:

1st - Payton Rigert - Hood River

2nd - Mara Briggs - Unattached

 

Men's Open Lightweight:

1st - Dave Bisers - Alive MMA

2nd - Alexander Kramer - The Dalles MS

3rd - Justin Tishendorf - Sherwood

 

Men's Open Heavyweight:

1st - Nigel Bond - Wilsonville

2nd - James Halicki - Unattached

3rd - Mark Tracey - Rick Sanders WC

2014 Oregon Beach Wrestling Championships in Hood River, May 17th Results

Kids Lightweight:

1st- Malachi Tishendone (Sherwood)

2nd- Aidan Lybarger (Aloha)

3rd- Erin Kremer (Bear Claw)

 

Kids Middleweight:

1st- Ryan Wheeler (University Park)

2nd- Devin Neal (University Park)

3rd- Trevor McCoy (Aloha)

 

Kids Heavyweight:

1st- Riley Davis (Jefferson MS)

2nd- Kyle Murray (Jefferson)

3rd- Jose Martinez (Jefferson MS)

 

High School Lightweight:

1st- Jason Shaner JR. (Hood River)

2nd- Christopher Chavez (Central)

3rd- Ryan Smith (Heppner)

 

High School Light Middleweight:

1st- Baylee Tran (University Park)

2nd- Dylan Peterson (Hood River)

3rd- Jenna Powell (Hood River)

 

High School Middleweight:

1st- Andrew DeHart (Hood River)

2nd- Jackson Helstad (Central)

3rd- Ryan Hintz (Central)

 

High School Heavyweight:

1st- Tanner Swinehart (Central)

2nd- Clay Bispham (Milwaukie)

3rd- Jonathan Bridgeman (University Park)

 

Open Division:

1st- Brian Lemmon (Rick Sanders Wrestling Club)

2nd- Andrew Pickett (North Salem)

3rd- Jeremy Waldner (Elite Wrestling Club- Yakima)

Newsletter Signup

Email Address:
First Name:
Last Name:
Club:
Phone:
Subscribe
Siteheader